
Távozik a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány éléről Stumpf István. A kuratórium elnöke a rektorválasztás körüli botrány miatt mondott le.

Az egyetem szenátusa (az intézmény vezetése, tanárok és hallgatók képviselői) Fiath Attilát jelölte rektornak május 11-én. Csakhogy az egyetem fenntartója, a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány kuratóriuma másként döntött, és Fiath helyett a jelenlegi megbízott rektor, Horváth Ágnes hároméves kinevezéséről döntött május 18-án. Ezt viszont nem fogadja el a kuratórium elnöke, Stumpf István.
Stumpf – aki a kuratórium elnöke, korábbi kancelláriaminiszter, volt alkotmánybíró, de ami még érdekesebb, a felsőoktatási modellváltással és az új fenntartói modell működésével kapcsolatos kormányzati feladatok koordinációját ellátó kormánybiztos is volt – közleményében azt írja, hogy az eddig megbízott rektor, Horváth Ágnes tevékenységének ismeretében, valamint az egyetemi szenátus véleményével összhangban ő Fiath Attila személyében új rektor szeretett volna látni az intézmény élén. De leszavazták 3:2 arányban.
A kuratórium öt tagja
- Stumpf
- Wáberer György (a Tokaj-Zemplén térség fejlesztéséért felelős korábbi kormánybiztos, a Waberer’s International Nyrt. korábbi társtulajdonosa, jelenleg a Tokaj Borvidék és Fejlesztési Tanács elnöke),
- Sauska Krisztián, a Sauska Borászat alapítója
- Molnár Péter, a Patrícius Borház birtokigazgatója, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke
- Herbst Árpád, a Budapesti Metropolitan Egyetem alapítója.
Miután Stumpffal együtt Herbst is feláll, sejteni lehet, ki hogy szavazott.
Stumpf azt írja a saját maga által vezetett kuratórium döntéséről, amivel felülírta a szenátus jelölését, hogy „sérti a rektorjelölt választásának a rendjét és az egyetemi önállóságot”. (Még egyszer, Stumpf volt korábban a felsőoktatási modellváltással és az új fenntartói modell működésével kapcsolatos kormányzati feladatok koordinációját ellátó kormánybiztos.)
Szerinte patthelyzet alakult ki, és kuratóriumi elnökként senkit sem tud felterjeszteni rektornak. Az egyetlen legitim, a szenátus által támogatott aspiráns Fiathot azért nem, mert a kuratórium többsége nem támogatja, Horváth Ágnest pedig azért nem, mert ugyan a kuratórium többsége őt támogatja, de „rektori megbízása ellentétes a vonatkozó jogi szabályozókkal”.
Így aztán Horváth ideiglenes megbízását meghosszabbította mindössze három hónappal, ő maga pedig június 20-ától lemondott a kuratóriumi elnökségről.
Szánalmas egyetemről beszélni a tokajhegyaljai lófasz kapcsán.
Gratulálok pista, szépen beleléptél a saját szarodba.
Az a baj, hogy csak ebbe bukott bele. Még.
Hát az Ágnes folytatja, amit elkezdtek 65 éve Törőcsik Mari kommunista népével.x
Szegény Patak. Főiskola, egyetem címén mi mindent próbáltak már nagyszerű és kevésbé nagyszerű emberek! Itt mindig a vad magyar kurucos keserv és a főokos labanc konokság csap össze.
Stumpf jobban járt volna, ha a nem létező Fudan Egyetem kuratóriumába ejtőernyőzi be magát:
“Működése láthatatlan, jövője kérdéses, de a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítvány tavaly így is 123 milliót költött fizetésekre.
Csak a jelentős, az államtól kapott vagyona után besöpört 358 milliós kamatbevételnek köszönheti a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány, hogy az alapítása utáni első, 2021-es csonka évben elért 55 milliós veszteséget tavaly sikerült pluszba fordítania és 134 milliós adózott eredményt elérnie – ez is kiderül a friss, 2022-re vonatkozó mérlegbeszámolójukból.
Az alapítvány fő feladata a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának fenntartása lenne, ám az nemhogy nem működik, de az eddig is bizonytalan jövője tavasz óta még kétségesebb, hiszen a kormány szerint “a Fudan Egyetem egyelőre a beruházási stop áldozata lett”, emiatt pedig a fenntartó alapítvány életben tartásának indokoltsága is megkérdőjeleződött.
A tavalyi mérlegben a bizonytalan jövőnek még nem volt jele, az alapítvány éppúgy szórta a közpénzt, mint létrejöttének első hónapjaiban, 2021-ben. Ahogy arról már írtunk, az alapítványnak fennállása első négy hónapja alatt érdemi munkavégzés nélkül is sikerült több, mint 55 millió forint közpénzt elégetnie: ennek felét szolgáltatásokra, másik felét fizetésekre költötték.”
Forrás: https://hvg.hu/itthon/20230605_Millios_fizetesek_Fudan_Egyetem_alapitvany_foigazgato_Pegasus_?utm_source=related&utm_medium=hvg.hu&utm_campaign=widget-5130974