Big Wind-nek nevezték el azt a furcsa járművet, amely csaknem egy tucat lángoló olajkutat oltott el Kuvaitban. A bravúros tettet végrehajtó csapat tagjai közül többen is a ME jogelődjében, a Nehézipari Műszaki Egyetemen szereztek diplomát. A 30 évvel ezelőtti eseményekre az Index emlékezett.https://www.youtube.com/watch?v=PBPJ9CoUHyM&t=1s
1991-ben a Kuvaitot megszálló iraki diktáror, Szaddám Huszein parancsára gyújtották fel az öbölparti olajtermelő ország csaknem 800 üzemelő olajkútját. A nemzetközi környezeti katasztrófával fenyegető helyzet megoldására több csapat érkezett a világ minden tájáról, köztük a Hungarian Blowout Specialist (HBS) csapata is, amely a Kőolajkutató Vállalat és a Rotary Fúrási Vállalat szakembereiből állt, akik közül többen egyetemünk jogelődjében végeztek. A csapat magával vitte az általuk frissen kifejlesztett Big Wind-et is, amely tulajdonképpen egy T–34-es tank alvázából és az arra szerelt két darab MiG–21-es hajtóműből állt.
A kiutazás közben fellépett nehézségekről és az égő olajkutak oltása közben átélt eseményekről az Index cikkében lehet bővebben olvasni ITT.
A több száz égő kútból eloltottak 1-et. fantasztikus eredmény.
1 tucat nem egy.
Vagy ez vagy hasonló már működött a 70 években. A szolnoki Tisza híd felújításánál olvasztották fel ilyennel az aszfaltot.
10-et
700 égő kútból eloltottal 10-et. Az évszázad teljesítménye!
Akkor rohadt jó gépet építettek érdemes volt kivinni, dolgozni rajta, mikor a többi 690 égő olajkutat sokkal hatékonyabb módszerrel ölték meg.
Így működik az egész ország felesleges hülyeségekbe ölnek erőforrásokat, soha meg nem térülő projektek költségeit nyögjük évekig.
Úgy látom, az értő olvasás nem az erősséged! Ha elolvastad volna az index cikkét, akkor nem írogatnál hülyeségeket:
„Miután az ország szó szerint lángokban állt, Kuvait nemzetközi segítségért folyamodott. Vannak erre szakosodott cégek az olajiparban – akkoriban főként amerikai és kanadai vállalatok. A kuvaiti olajipari minisztérium azonban elégedetlen volt a helyreállítási munkák ütemével, lassan haladt az oltás, ezért kerestek még olyan cégeket, amelyek képesek voltak a kitört olajkutak tüzeit eloltani és utána helyreállítani azokat. Így jelentkezett a magyar konzorcium, a HBS is. A szükséges szerződések megkötése után szeptemberben jutottak ki a speciális eszközeikkel – és ez volt az első nagy kihívás, ugyanis többtonnányi túlméretes és túlsúlyos szállítmányt kellett eljuttatni egy olyan országba, melynek repülőtere kezdetben nem volt képes járatok fogadására.”
„Ez a turbóoltó jármű, amit Big Windnek kereszteltek el Kuvaitban az újságírók, nem a kuvaiti feladatokra készült, hanem egyszerűen ekkorra végeztek egy hazai kitöréselhárítási eszközfejlesztéssel. A tűzpróbán gyakorlatilag Kuvaitban esett át, Magyarországon előtte csak egyszer tudtuk letesztelni
– mondta az Indexnek Székely Szabó Tamás.”
„Kuvaitban ekkor már sok náció dolgozott a kutak oltásán, egy időben volt, hogy 27 különböző csapat próbálta eloltani a lángoló kutakat.”
Vagyis összefoglalva: a berendezés éppen hogy elkészült, és mire nagy nehezen sikerült kiszállítani, már 27 csapat dolgozott a tüzek eloltásán. Vagyis szó nincs arról, hogy a többi 690 égő olajkutat sokkal hatékonyabb módszerrel ölték volna meg!
Mindettől elvonatkoztatva a legutolsó mondatoddal még egyet is tudok érteni… De ettől még szerintem büszkék lehetünk a Big Wind-et elkészítő csapatra!
Zsana volt a főpróba. Ott valóban eloltották.