A Nézőpont Intézet legfrissebb
felmérése szerint a teljes népesség körében a Jobbik megelőzte az MSZP-t, ezzel pedig az ország második legerősebb pártjává vált.
A Nézőpont Intézet május 6. és 8. között végzett 1000 fős, reprezentatív telefonos közvélemény-kutatást az európai parlamenti választásokkal kapcsolatban.A kutatás során a teljes népesség pártreferenciáját is vizsgálták. 44 százalékos részvételi hajlandóság mellett a Fidesz után már a Jobbik végezne a második helyen, hiszen a teljes népesség körében a párt 13 százalékon áll, míg a szocialisták már csak 10 százalékon. Ezzel a Jobbik nem csak beérte, hanem – a statisztikai hibahatáron túli különbség miatt – már biztosan meg is előzte a szocialistákat.
Az Intézet kutatása szerint az európai parlamenti választási részvételi kedv elsősorban Budapesten és a nagyvárosokban erős, ezért a Fidesz 11, az LMP és az Együtt-PM 2-2, az MSZP és a Jobbik 3-3-ra mandátumra számíthat.
Az összes megkérdezett 44 százaléka nyilatkozta, hogy részt venne az EP-választáson, a községekben csak 40 százalék volt ugyanez az arány, Budapesten pedig 50 százalék feletti. A korábbi EP-választások rendre 40 százalék alatti részvételi adatából kiindulva azonban nem zárható ki, hogy ezúttal az ígértnél kevesebben mennek el szavazni május 25-én. Márpedig a DK bejutása nagyban függ a részvételi aránytól. Alacsony, 35 százalék alatti részvétel esetén várhatóan 5 százalék fölé tud kerülni Gyurcsány Ferenc pártja, mivel a tábora nem túl nagy, de annál inkább elkötelezett a párt mellett.
A jelenlegi potenciális szavazatarányok alapján a Fidesz 11, az MSZP és a Jobbik 3-3, az Együtt-PM és az LMP 2-2 EP-mandátumra számíthatna a 21-ből.
