Bréking. Ferenc pápa: Ki vagyok én, hogy elítéljem a melegeket?

Ferenc pápa a Brazíliából  hazafele tartó repülőgépen újságíróknak azt mondta: „Ha egy meleg ember keresi Istent, és jó szándékú – ki vagyok én, hogy megítéljem őt?” – írja a BBC. A pápa az úton nyolcvanperces interjút adott a vele utazó több mint hetven  olasz és külföldi újságírónak. A példátlan beszélgetés alatt az újságírók szabadon kérdezhették a pápát, és ő is szabadon válaszolt. Ferenc arról beszélt, hogy a melegeket teljesen el kellene fogadnia a társadalomnak, még ha az is a keresztény tanítás, hogy a homoszexualitás bűn.

 

„A Katolikus Egyház tanítása nagyon jól elmagyarázza ezt. Azt mondja, hogy nem kiközösíteni kellene őket emiatt, hanem integrálni a társadalomba” – mondta a pápa, aki szerint a homoszexuális egyházi embereknek meg kell bocsátani a bűneiket. Azt is mondta, hogy a sajtó gyakran ír az egyház tagjainak fiatalkori félrelépéseiről, de ezek nem mindig bűnök. Bűncselekmény viszont a kiskorúakkal szembeni szexuális visszaélés.

De azt is megjegyezte, hogy elítéli azt, amit ő a melegek lobbizásának nevezett. „Nem az a baj, ha valakinek ilyen az irányultsága. Testvéreknek kell lennünk. A probléma az, ha valaki lobbizik ezzel az irányultsággal – pont mint ahogy a politikai lobbik, a szabadkőműves lobbik meg az összes többi lobbi csinálja. Ez a probléma” – mondta. (Nemrég arról beszélt, hogy a Vatikánban is van meleglobbi.)

Elérkezett a könyörületesség ideje
A repülőúton más kérdések is szóba kerültek, így a női papság kérdése is, amiről Ferenc azt mondta, hogy az egyház nemet mondott rá, „ez az ajtó zárva van”, de a nők szerepét nem kellene behatárolni. „Nem korlátozhatjuk a nők egyházi szerepét arra, hogy ministránsok legyenek, vagy a jótékonysági akciókat irányítsák, ennél többre van szükség” – mondta.

Ferenc pápa szólt a külön élőknek és elváltaknak az egyházba való visszafogadásáról is, azt hangoztatva, hogy velük szemben elérkezett a könyörületesség ideje.

Szóba került a vatikáni bank is, amelyről azt mondta, hogy még nem döntött az esetleges átalakításáról. Azt mondta, a bank szerepének átvizsgálására kijelölt bizottság véleményében bízik: „nem tudom, mi lesz az IOR-ból, de akármi is legyen, fontos, hogy átlátható és becsületes legyen”.

Hozzá kell szokni a normális élethez
Az újságírók kérdezték Ferencet az általa elindított reformokról is, amelyekről a pápa azt mondta: lehet, hogy ezeket egyesek ellenzik, de ő nem vett észre nagy ellenállást. „A kúriában is vannak szentek, és vannak itt olyanok is, akik nem annyira szentek” – tette hozzá. Nunzio Scaranóval, az Apostoli Szék Vagyonkezelőségének (Apsa) júniusban letartóztatott tagjával kapcsolatban – aki húszmillió eurót próbált Svájcból Olaszországba csempészni – Ferenc pápa úgy fogalmazott: Scarano sem szent.

Szóba került az egyszerű életvitele is. A márciusi megválasztása óta az apostoli paloták helyett a Szent Márta-házban lakó pápa elmondta, képtelen arra, hogy egyedül éljen a vatikáni palotákban. „Lelkileg nem bírnám”. Ferenc pápa azt is elmondta, meglepte, hogy akkora sajtóvisszhangot kapott az a fekete táska, mellyel július 22-én Rómában felszállt a Rióba induló repülőgépre. „Nem az atombomba kódja volt benne, hanem a bibliám és a borotvám. Hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy normális életvitelünk legyen” – mondta.

A riói látogatása alatti biztonsági problémákat illetően a pápa kijelentette, hogy őrültségnek tartotta volna a népet elválasztani püspökétől. „Ha ezt nevezzük biztonságnak, akkor vegyük úgy, hogy én a másik őrültséget választottam” – fogalmazott arra utalva, hogy minden biztonsági figyelmeztetés ellenére minél közelebb akart kerülni a hívőkhöz.

A fiatalok csodálatosak
A római katolikus egyházfő a XXVIII. Katolikus Ifjúsági Világtalálkozón vett részt Rio de Janeiróban, ahol az utolsó miséjén hárommillióan vettek részt. Elutazása előtt egy brazil tévének is adott egy – pápától nagyon szokatlan – interjút, amit ottani idő szerint vasárnap éjjel adtak le, nem sokkal azután, hogy Ferenc elindult Rómába.

Az interjúban arról is kérdezték, hogy érezte magát, amikor nem sokkal érkezése után a sofőrje rossz felé kanyarodott, a kocsiját pedig körbevette a tömeg. „Nem aggódtam. Tudom, hogy senki nem hal meg a maga ideje előtt” – mondta erre. Kérdezték a brazil tüntetésekről is. „A fiatalok alapvetően non-komformisták, és ez csodálatos. Fontos, hogy hallgassunk a fiatalokra, hogy lehetőségek adjunk nekik, hogy kifejezzék magukat, és figyelni arra, hogy ne manipulálják őket” – mondta.

Kérdezték az egyszerű életviteleléről és arról a kis kocsiról is, amit használ, amire azt mondta, nem hiszi, hogy jó példa lenne, ha egy papnak a legújabb vagy legmárkásabb autója lenne. „Jelenleg azt hiszem, Isten több egyszerűséget kér tőlünk” – mondta.