Balog Zoltán, az emberi erőforrások  minisztere hozzájárult ahhoz, hogy a Miskolci Egyetem (ME) sárospataki Comenius Főiskolai Kara kiváljon az egyetemből és az egri Eszterházy Károly Főiskola (EKF) szervezetéhez csatlakozzon – közölte az EKF médiareferense hétfőn az MTI-vel.

A döntésről Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár levélben tájékoztatta az intézményt.
Az ME és az EKF szervezetét érintő átalakulási folyamat megindításához az elbocsátó és a fogadó felsőoktatási intézményeknek – a minisztérium által meghatározott szempontok alapján – megállapodásban kell rögzíteniük az átadás és az átvétel feltételeit. A megállapodást június 15-ig kell az intézményeknek előkészíteniük és a miniszternek megküldeniük. Az átadás és átvétel tervezett napja június 30.
Az EKF szenátusa március 11-én egyhangúlag hagyta jóvá, hogy a jövőben az intézmény keretein belül folytassa működését a sárospataki tanítóképző. A határozatot megküldték Balog Zoltán miniszternek, azzal a kéréssel, hogy járuljon hozzá a két intézmény egyesüléséhez.
Hauser Zoltán, az EKF rektora akkor úgy vélekedett, hogy az egri főiskola a sárospataki intézménnyel együtt hatékonyabban tudja érvényesíteni a pedagógusok képzésében és továbbképzésében Észak-Magyarországon kivívott vezető szerepét. Elmondta, a két főiskola szakmai együttműködése az egész 20. században megvolt, a 2000-ben végrehajtott felsőoktatási integráció törte ketté, amikor csatlakozott a Comenius az ME-hez.
Az utóbbi két-három évben újra felerősödött a párbeszéd. Az EKF az oktatásért felelős tárcához benyújtott középtávú fejlesztési tervében is rögzítette a Comeniusszal történő egyesülés szándékát.
Ezt megkönnyíti az a jogszabály is, amely szerint január 1-jétől minden kar saját hatáskörben dönthet arról, hogy kiválik-e az anyaintézményből. Ezzel a lehetőséggel élt a sárospataki főiskola.
A rektor közölte, elképzelésük szerint Egerben újraindul a tanítóképzés, Sárospatakon pedig olyan kurzusokkal bővül a képzési kínálat, amelynek elvégzésével az iskolák 5-6. évfolyamán is oktathatnak a tanítók.
Ezenkívül Sárospatakon tervezik a meglévő tanító- és óvónőképzés mellett szociálpedagógia, csecsemő- és kisgyermeknevelő szakok indítását, a mesterképzés bevezetését a kulturális örökségvédelmi és a könyvtáros szakterületeken, továbbá felsőfokú szakképzések és turisztikai képzések elindítását – mondta akkor Hauser Zoltán.