Budapest – Magyarországon vizsgálódik a Velencei Bizottság. A neves európai alkotmányjogászokból álló testület egy hatfős delegációt küldött Budapestre, hogy a helyszínen faggassa ki a kormány és az ellenzék képviselőit az Európa-szerte sok vitát kiváltó márciusi, sorrendben a negyedik alaptörvény-módosításról.

A kormány a hirtelenjében kibontakozó nemzetközi kritikák nyomán egy közel félszáz oldalas magyarázatot készített a vizsgált kérdésről a Velencei Bizottság számára, úgy tűnik, hiába.

– A Velencei Bizottság tagjai számos esetben elfogultságról tettek tanúbizonyságot a tárgyalás során. Elhangzott olyan vélemény is, hogy ugyan át fogják tanulmányozni az általunk átadott részletes dokumentációt, de nem várható, hogy megváltozzon a véleményük – sérelmezte az egyeztetés után a kormánydelegációt vezető Répássy Róbert államtitkár.

A Velencei Bizottság delegációja az ellenzék álláspontjára is kíváncsi volt, az ellenzéki pártok vezetőivel külön tárgyaltak.

– Nagyon felkészültek voltak az alaptörvény-módosításából. Kértük őket, hogy legyenek tárgyilagosak és ne alkalmazzanak kettős mércét – mondta a Blikknek Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, aki hozzátette, hogy számukra nem tűntek elfogultnak Magyarországgal szemben a küldöttség tagjai.

A Velencei Bizottság várhatóan júniusban hozza a nyilvánosságra az alaptörvény-módosításról készített jelentését, amelynek megfogadását az EU árgus szemekkel fogja figyelni, hiszen többek között maga Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is felhívta Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy ne fogadják el az alkotmánymódosítást, míg nem kérik ki a Velencei Bizottság véleményét.

 

Barroso ráadásul pénteken egy újabb levelet is írt neki, amelyben kifejtette, hogy aggályai vannak, mely szerint a módosítás összeegyeztethető-e a jogállamisággal.

– Magyarországnak elemi érdeke, hogy elfogadja a Velencei Bizottság ajánlásait, mert minden más jelentés sokkal szigorúbb, keményebb lesz – mondta a Blikknek Kolláth György alkotmányjogász. Eddig azt a taktikát alkalmaztuk, hogy ha a Velencei Bizottság megbírált valamely sarkalatos törvényt, akkor néhány semmitmondó rendelkezést elfogadott, az egészet azonban nem. Ezt addig lehet játszani, amíg az unió nem veszi komolyan, mert akkor szigorú szankciókra számíthatunk – fejtegette a szakember.

Blikk-információ