Városi téma. Szóval olvasom  a világhálón és látom a tv-ben, hogy Miskolc közgyűlése egy ún. Világsátor projektet támogatna, amihez 1,7 Mrd Forintos támogatás kapcsolódna. Azt beszélik, hogy a két nagy párt teljes mellszélességgel állt oda az ügy mellé. Az egyetem közelében, vagy ott megvalósuló projekt, akár 30 munkahelyet is teremtene.
Ez mind szép és jó. Csak az utóbbi időkben az ország ezen fertályán cigány-roma témában az ingerküszöb egy kicsit alacsonyabb lett, vagy inkább úgy mondanám, kezdett visszaállni, a normális szintre, ahhoz képest ami Draskovics „belügyminiszterségekor” volt. Kinek lenne jó ez a projekt? Azoknak biztosan, akik ebben érdekeltek. Kik lehetnek ezek? Azok, akik azt írják és beszélik, hogy:
– minden rendben van romaügyben,
– ebben az országban dúl a rasszizmus,
és esetleg politikailag érdekelve vannak 4347 szavazat végett…
Városi pletykák szerint nem kellett a projekt Nyíregyházának, Debrecennek, sem a miniszterelnök városának Székesfehérvárnak, nagybudapestről nem is beszélve. Mi van?
Hallani olyasmit, hogy aki a „sátor” ellen van az rasszista. Tehát a miskolci lakosok rasszisták lennének, amikor egy népszavazás mellé állnának, hmmm. Mi is volt a népszavazás jelentése az ókori görögöknél? A többi településsel akkor mi a helyzet, ahol ellene szavaztak?
Uniós a projekt, tehát azt már mindenki tudja, hogy is mennek ott a dolgok…így választások előtt. Sok pénzről van szó. De ha összejönne a népszavazás azt a városvezetés nem értené. Mint, amikor nem értette a korábbi sem, mi volt 2008 januárjában a miskolci rendőrkapitány melletti szimpátiatüntetés kapcsán. Akkor ott jó sokan összejöttek pártállástól függetlenül. Felelős emberek, akik úgy gondolták, hogy NE BUDAPESTRŐL mondják meg mi legyen a településen, hanem itt is élnek felelős emberek, akiknek vannak gondolataik és érzéseik. Ez lenne az önkormányzatiság. (De a rendőrség az egy központilag irányított szerv volt.)
Szóval mi a baj ezzel a projekttel? Az amit a szerencsétlen szociológus a témában nyilatkozott még csak hergelte az átlagos helybelit. Furcsa és igaz a mondás, hogy a cipésznek lyukas a cipője. Azaz, a szociológus, aki a társadalommal foglalkozik, pont egy olyan szerencsétlen interjút ad. De lehet, hogy éppen az volt a cél. Akkor viszont minden érthető…
Más kérdés lenne az, hogy a központi pénzek ilyetén elosztása jó ötlet-e, vagy jobb lenne, valamilyen termelő tevékenységet támogatni helyette. A város szélén lévő összeszerelő üzemeknél 100-150 fő foglalkoztatását tenné lehetővé ennyi pénz, nem pedig csak 30 főét. Na erről senki nem beszél! Az új kulturális intézmény fenntartásáról sincs szó, nincs szó arról, hogy a meglévő miskolci kulturális intézmények működtetése, az operafesztivál finanszírozása is mennyire megoldatlan és méltatlan. Ha azt mondják ezt majd a központi költségvetés finanszírozza, na attól az egészségügyi dolgozók, pedagógusok, közalkalmazottak a falra fognak mászni.
A meglévő értékek mellőzése csak az egy-két napra előre látó politikusoknál tapasztalható. De nem értem, hogy a város értelmisége miért hallgat? De lehet, hogy az aláírásával jelzi majd Miskolc város Közgyűlésének véleményét.
Székesfehérváron egy 17 Milliárd forintos beruházásról adott hírt a média. Tessék? Na, ha a városban nem lesznek ekkora méretű beruházások, akkor baj lesz, nagy baj! Egy ilyen típusú székesfehérvári „jó hír” borsodban provokáció. Érthető miért oda viszik a tőkét a beruházók és nem ide. „El lehet menni az országból” – mondta a korábbi miniszterelnök. De vannak és lesznek is, akik nem akarnak elmenni a városból, azok viszont követelni fognak. Legyen az értelmiségi, vagy munkás. Az értelmiségi „tollat” fog ragadni, a proli meg…