Egy fővárosi pizzéria előtt elfogtak  egy 60 éves férfit, aki ellen tíz elfogatóparancsot adtak ki korábban, közölte a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szombato. A rendőrség a gyanúsítottat csak monogrammal jelölte, de az MTI úgy tudja, hogy O. Nagy Imréről van szó, akit az Ybl Bank csődje miatt ítélt el a bíróság 1992-ben. A férfit börtönbüntetése alatt kórházi kezelésre engedték, ahonnan megszökött, és csak három évvel később, külföldön fogták el ismét. Szabadulása után ismét gazdasági bűncselekményeket követett el.

 

A férfit a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai 2007-ben fogták el újra Budapesten. Rosszullétre hivatkozva azt kérte a rendőröktől, hogy engedjék ki a szabad levegőre, de odakinn beült az autójába, és elhajtott. Menekülés közben két rendőrautót is megrongált és elsodorta az őt feltartóztatni próbáló rendőrt. Végül akkor fogták el, amikor még egy autót összetört és hivatalos személy elleni erőszak miatt is eljárás indult ellene. Szabadlábra kerülése után ismét elrejtőzött a hatóságok elől. Több elfogatóparancsot is kiadtak ellene, majd 2012. június 1-jén a hatóságok újra őrizetbe vették.

A Pest megyei rendőrök egy 30 millió forintos csalás kísérlete miatt keresték, de a férfi ellen több más hatóság is körözést adott ki. Többek közt a NAV és a BRFK is kereste, de egy rá kirótt szabadságvesztés miatt is elfogatóparancsot adtak ki ellene.

Az első magyar bankbotrány főszereplője
Az Ybl Bank volt Magyarország első magánbankja, amit a menedzsment tagjai sokszor szó szerint értelmezve saját magánbankjuknak használtak, vagyis szükséges esetén ki-kivettek a kasszából pénzt. Ezt sikerült olyan nagyüzemi szintre fejleszteniük, hogy 1992 júniusára az Ybl fizetésképtelenné vált. A pénzintézet három vezetője, O. Nagy Imre, Jamniczky Zoltánné és Körmendi Éva ellen indult büntetőeljárás hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt.

A vádlottak közül az előbbi kettő, miután a bíróság jogerősen megállapította, hogy a pénzintézet kasszájából rendszeresen utaltak át saját cégeiknek kölcsönöket – egy, a kétszintű bankrendszer kialakulásáról szóló elemzés prezentáció szerint a „bank vezetése fék nélkül hitelezett a tulajdonosoknak, azok vállalkozásainak”, letöltendő börtönbüntetést kapott. Jamniczkynét és O. Nagyot is négy évre ítélték el, emellett kettejükre összesen 15 millió forintnyi vagyonelkobzást róttak ki. Ez az összeg egyébként eltörpült amellett a nagyjából 1,4 milliárd forint mellett, amellyel a két bankvezér nem tudott elszámolni.