Durva a miskolci és a debreceni szmogszint

Az Országos Környezet

-egészségügyi Intézet legfrissebb mérései szerint az ország középső területein javult, keleten viszont tovább romlott a levegő minősége. Budapesten és Nyíregyházán sem javasolt gazt égetni, szabadban sportolni vagy a gyereket hétvégi sétára vinni.

 

 

A szálló por (PM10) köbméterenkénti koncentrációja nyolc településen haladta meg a 100 mikrogramm feletti értéket, így az OKI térképén piros színnel és veszélyes levegő jelzővel szerepel Várpalota, Szeged, Putnok, Kazincbarcika, Sajószentpéter, Miskolc, Nyíregyháza és Debrecen. Mindegyik város vörös erősen szennyezett területként szerepel Magyarország légszennyezettségi térképén, ami a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium mérőhálózata által óránként mért és összegyűjtött adatok alapján készül. A térképen a 100 százalék jelenti az egészségügyi határértéket:

Fotó: idokep.hu
Az Országos Meteorológiai Szolgáltat előrejelzése szerint a következő néhány napban a szmoghelyzet nem javul, sőt Közép-Magyarországon akár még tovább is romolhatnak a tájékoztatási küszöbértéket mutató mérési adatok, mivel az időjárás a hétvégén is felhős marad, fagypont körüli hőmérséklettel. Nem jön ugyanis hidegfront, ami nagyobb széllökésekkel járna, így a szálló por magas koncentrációja sem szűnik meg.

Itt a piros, hol a piros, mi a piros?
A levegő szennyezettségének levegő-egészségügyi értékelése a levegőhigiénés index alapján történik. Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el.

A színkódok szerint az első, a kék, az elfogadható szint, amikor a szálló por koncentrációja köbméterenként kevesebb mint 50 mikrogramm. A zöld, a kifogásolt szint a köbméterenként 50 és 75 mikrogramm közötti érték. Narancssárga színnel jelölik az egészségtelen kategóriát.

A legmagasabb, negyedik szint a piros színű veszélyes kategória. Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.

A levegő minősége egészségtelen Ajkán, Székesfehérváron, Pécsett, Esztergomban, Hernádszurdokon és Oszláron, mivel itt a szálló por köbméterenkénti koncentrációja 75-100 mikrogramm . Az OKI térképén tíz település szerepel a kifogásolt levegőminőséget jelző zöld színnel, ezek: Sopron, Győr, Tatabánya, Veszprém, Budapest, Tököl, Százhalombatta, Dunaújváros, Salgótarján és Eger. Pénteken az OKI két települést még kék színnel jelölt: elfogadhatónak minősítette Eger és Hernádszurdok levegőjét is. A legfrissebb, szombati mérések alapján készült térképen az OKI már egyetlen települést sem jelölt ezzel a színnel.

A Vidékfejlesztési Minisztérium korábban azt közölte: szmogriadót bejelenteni és emiatt korlátozó intézkedéseket hozni csak azokon a településen lehet, ahol az önkormányzatnak van helyi rendeletben meghatározott szmogriadóterve. Számos kritériuma van annak, hogy mely településeknek kötelező szmogriadótervet készíteniük, az egyik feltétel a település lélekszáma: ha ez 200 ezernél nagyobb, akkor kötelező a riadóterv.

Níregyházán nem jó kocogni és gyerekkel sétálni

A nyíregyházi önkormányzat szmogriadó-bizottságának döntése után érvénybe lépett a városban a szmogriadó tájékoztatási fokozata, miután az elmúlt napokban romlott a levegő minősége a városban. A környezetvédelmi felügyelőség tájékoztatása alapján a szálló por 24 órás átlagkoncentrációja csütörtökön a tájékoztatási, pénteken pedig már a riasztási küszöbértéket is meghaladta.

A meteorológiai előrejelzések alapján a légszennyezettségi helyzet további romlása várható, írja közleményében a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség. A növekvő légszennyezettség miatt még Nyíregyháza zöldterületein sem ajánlott a szabadban végzett, intenzív fizikai megterheléssel járó sporttevékenység, főleg a kora reggeli és esti órákban. A felügyelőség szerint a légúti betegségben szenvedőknek, az időseknek és a gyermekeknek kerülniük kell a szabadban tartózkodást, és a szellőztetést lehetőleg a déli, kora délutáni órákban kell végezni.