Budapest — Nyugdíj vagy sztrájk! Pintér Sándor belügyminiszternek némiképp sikerült megnyugtatni a rendvédelmisek kedélyét, akiktől a korkedvezményes nyugdíjazás jogát készül elvenni a kormány. Ám a kabinet keddi döntésétől függ, hogy lemondanak-e a sztrájkról az egyenruhások. Részleteket sem a sztrájkbizottság vezetője, Kónya Péter, sem a miniszter nem árult el.

 

Ha a kormány ragaszkodik korábbi álláspontjához, bár a sztrájkot számukra tiltja a törvény, valamilyen módon mégis hátráltatni fogják a munkavégzést a rendőrök és a többi egyenruhás. Talán megszűnnek a bírságolások, vagy épp ellenkezője, akár az út közepén is leállítják ellenőrzésre az autókat..

– Akadályozni úgy is tudják a munkájukat, hogy például lelassítják a munkavégzést – magyarázta a Blikknek Kolláth György alkotmányjogász. – Ha az előírásokat hajszálpontosan betartják, akkor jócskán el tudják húzni az időt. Sokkal több eszközük van a tiltakozásra az elkeseredett munkavállalóknak, mint ahogy azt a főnökeik gondolják.
Kónya Péter a rendvédelmi sztrájkbizottság vezetője

– Ezt csinálják nyaranta néha a horvát határőrök is – mondta egy a rendőrségi viszonyokat jól ismerő forrásunk. – Minden rendelkezést az utolsó betűig betartanak, ezzel gyakorlatilag leállítva a határátkelők forgalmát. – A magyar rendőrök is megtehetik, hogy minden előírást követnek, még ha ez megbénítja is a munkát, a közlekedést, akár az országot, s ezért nem vonhatják őket felelősségre.

Már hetek óta próbálnak megegyezni a korkedvezményes nyugdíj „sorsáról”, eleddig sikertelenül. Lázár János és Balsai István fideszes honatya alkotmánymódosító javaslata szerint az elmúlt években nyugdíjba vonult, ám az öregségi nyugdíjkorhatárt el nem érő, 57 év alatti rendőrök, tűzoltók, katonák, vámosok, határőrök és börtönőrök visszamehetnének dolgozni.

A Blikk információi szerint a BM-új javaslata szerint, azok a volt rendőrök, akik a korengedményes nyugdíjból visszamennek dolgozni, a nyugdíjnál valamivel magasabb fizetést kaphatnak, viszont aki nem hajlandó visszaállni a munkába, attól sem veszik el teljes nyugdíját, „csupán” megadóztatják a járandóságot.

Blikk-összeállítás