A Magyarországon is érdekeltséggel rendelkező tajvani Foxconn nemcsak dolgozóinak országok közti áttelepítésével igyekszik költségeit lefaragni; most Kínán belül is az alacsonyabb bérű területekre csoportosítja át termelését és több százezer dolgozóját.

A világ legnagyobb elektronikai összeszerelője eddigi legfontosabb kínai termelési központjából, Sencsenből akarja áttelepíteni 200 ezer dolgozóját az ország belső részeibe, ahol a bérszínvonal jelentősen alacsonyabb. A Hongkong közelében fekvő Sencsenben az egymillió kínai Foxconn alkalmazott fele, mintegy 500 ezer ember dolgozik. A következő években – a cég szóvivőjének nyilatkozata szerint – ebből 200 ezer munkahelyet az ország belső részeibe telepítenek át.

A sencseni telephely ugyanakkor nem szűnik meg, a Foxconn termelési és kutatási központtá alakítaná, ahol főleg mérnöki, kutatói és tervezői munkahelyek létesülnének. A Foxconn korábbi bejelentése szerint csak az idén mintegy 400 ezer új munkahelyet hozna létre Kínában, ezek többségét a gazdaságilag legfejletlenebb belső és északi körzetekben. A Foxconn elektronikai berendezéseket szerel össze más neves elektronikai cégek megrendelésére; legnagyobb partnere a Dell, a Hewlett-Packard és az Apple.

A cég kínai dolgozóinak jelentős fizetésemelését jelentette be a múlt nyáron, miután sencseni gyárában számos öngyilkosság történt, és ezeket összefüggésbe hozták a munkakörülményekkel, illetve a fizetésekkel. Magyarországon a Foxconn a legjelentősebb tajvani befektető 3 magyarországi üzemében csaknem 6 ezer embert foglalkoztat.