Lölö bajban. Bodrogkeresztúr térségében1 kilométeres sugarú körben minden fertőzött tőkét ki kell vágni

Bodrogkeresztúron két év alatt bekebelezte a legnagyobb bortermelőt, a Chateau Dereszla Borászatot 50 hektáros szőlőbirtokkal Lölö

Megjelent a rettegett szőlőbetegség térségünkben. Július óta tartottak attól a gazdák, hogy a fertőzés eléri a Tokaji borvidéket. Mostanra beigazolódott a félelem, a Nébih laboratóriuma Bodrogkeresztúr térségében kimutatta az aranyszínű sárgaságot.

Az aranyszínű sárgaság ma a magyar borvidékek egyik legkomolyabb fenyegetése. A szőlőkabóca által terjesztett fitoplazma eddig 17 vármegyében és 20 borvidéken bukkant fel, sajnos már a Tokaji borvidék sem maradt érintetlen. A fertőzés Bodrogkeresztúr térségében lakossági bejelentés nyomán került a hatóság látókörébe, a mintavétel után pedig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma megerősítette a kórokozó jelenlétét.

A Tokaji borvidéken is megjelent az aranyszínű sárgaság.
A fodrosodó levél a szőlőkabóca által terjesztett betegség jele, ami sajnos a tokaji borvidéken is felbukkant
Fotó: Horváth Csilla / Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Tokaji borvidék: hatósági intézkedések és szigorú felderítés

Mivel ez egy karantén-kórokozó, azonnal életbe léptek a hatósági intézkedések

– nyilatkozta Dr. Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke a boon.hu-nak.

Az 1 kilométeres sugarú körben minden fertőzött tőkét ki kell vágni, a további 3 kilométeres pufferzónában pedig folyamatosan zajlik a szemlézés és a mintavétel. Az elnök ismertette, hogy a borvidéken már augusztusban elindult a közösségi felderítés. A hegyközségek fitoplazma munkacsoportot állítottak fel, amely a Nébih és a kormányhivatal szakembereivel együttműködve végezte és végzi azóta is a szemlézést.

Az amerikai szőlőkabóca a láthatatlan ellenség

A fitoplazma elleni védekezés kulcsa a korai felismerés

– hangsúlyozta Molnár Péter.

Korábban írtuk

Mészáros Lőrinc irreális gyorsasággal emelkedő üzleti pályaívének meghatározó vonása, hogy sorra nyeli el az ország jól menő vállalkozásait, néha a gazdasági élet komplett szektorait. Ez nem történt máshogy a Tokaj-hegyaljai borvidéken is.

Bodrogkeresztúron két év alatt bekebelezte a legnagyobb bortermelőt, a Chateau Dereszla Borászatot 50 hektáros szőlőbirtokkal, borfeldolgozóval, vett hozzá pálinkafőzőt, Tarcalon pedig a vidék és Borsod megye top szállásadóját, az ötcsillagos Andrássy Rezidencia Wine and Spa Hotelt – utóbbira két évvel később a miniszterelnök veje 800 milliós MFB-hitelből tette rá a kezét.

A Dereszla Bisztró

Bodrogkeresztúr turisztikai attraktivitásának fejlesztése 100 százalékban vissza nem térítendő támogatásból valósul meg a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) projektjeként. Ennek keretében került sor a Dereszla Pincészet előtti közterület- és a pincesori vigalmi negyed fejlesztésére. Mészáros borászatát gyalogos sétánnyok kötik össze a szintén friss kilátóponttal, a Hétvezér családbarát pihenőparkkal. A sétánynak köszönhetően közvetlen, kiépített út jött létre a Bodrog-parttal is, ahol készül egy úszó stég, illetve egy mobiltöltő pontként funkcionáló új zenepavilon is épül – lehetett olvasni a Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanács (TBFT) projektismertetőjében, amit a Magyar Narancs is szemlézett.

A tokaji térségre az elkövetkező években is rengeteg közpénz fog befolyni, a kormány 150 milliárdos fejlesztési tervet írt ki erre.

2 Responses

  1. LESZ MAJD JÓ KIS ZSÍROS ÁLLAMI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS A NER-SZŐLŐBIRTOKOSOKNAK A KÁRENYHÍTÉSRE . . .

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű

Népszerű