400 milliót szánt az állam a hévízi orosz ortodox templomra, de nem sikerült befejezni

képernyőkép 2025 07 13 054722
Peter Kohalmi / AFP

400 millió forint állami támogatásból épül négy éve az orosz ortodox egyház hévízi temploma, de máig nem sikerült befejezni: az épületről potyog a vakolat, és úgy tűnik, még az áramot sem vezették be, írja az Átlátszó.

2017-ben a kormány mintegy 2,4 milliárd forint támogatást biztosított a magyar ortodox egyházmegyének három templom felújítására és egy új építésére Hévízen. A Moszkvai Patriarchátus Magyar Ortodox Egyházmegyéje templomának alapkövét 2021-ben tették le: Papp Gábor, a város akkori polgármestere a megépítését azzal indokolta, hogy a fürdővárosban és környékén nagyon sok oroszajkú, ortodox vallású él, jelentős az orosz és ukrán turistaforgalom, az egyházmegye ezért már hosszú évek óta tart miséket is a városban.

Az eredeti tervek szerint a jellegzetesen hagymakupolás templomnak egy év alatt kellett volna felépülnie, ám az Átlátszó 2025 májusában rendezetlen környezetet talált a helyszínen.

A hévízi önkormányzatot az építéssel kapcsolatban azt válaszolta a lapnak, hogy mivel nem ők voltak a beruházók, nem tudnak részleteket, az egyházmegye pedig nem válaszolt.

Az egyházmegye honlapján az olvasható, hogy a templom építése és a szomszédos terület rendezése terén teljes eseménytelenség uralkodik öt hónapja, ám ennek az okait nem részletezik. A honlap szerint az egész egyházközség „keményen imádkozik az építési munkálatok folytatásáért”.

Azt pontosan nem tudni, miért nem sikerült befejezni a templomot, de az biztos, hogy a 2022-ben kirobbant orosz-ukrán háború miatt rengeteg vendéget veszített a fürdőváros, amely kiemelten népszerű volt az oroszok között.

Korábban írtuk

Tudtad? A Miskolci ortodox templom is az Orosz Ortodox Egyház, Moszkvai Patriarkátushoz tartozik

Fotó: Hollósy Bandi a miskolci Ortodox templomban

Magyar Egyházmegye

Nagyboldogasszony magyar ortodox székesegyház

1052 Budapest, Petőfi tér 2. Telefon: +36 1 796 7015, fax: +36 1 796 7015

Szent Háromság orosz ortodox egyházközség

1052 Budapest, Petőfi tér 2. Telefon: +36-20/770-8441

Radonyezsi Szent Szergij orosz ortodox templom

1062 Budapest, Lendvay u. 26. Telefon: +36-1/312-7064, +36-30/992-5398

Szent Alexandra vértanú templom

096 Üröm, Patak u. 6. Levelezési cím: 1062 Budapest, Lendvay u. 26. Telefon: +36-30/536-0074

Szent Háromság magyar ortodox templom

3525 Miskolc, Deák tér 7. Telefon: +36-20/284-9504

Szent Háromság magyar ortodox templom

4029 Debrecen, Késmárk u. 7/c. Telefon: +36-52/745-483

Szent György nagyvértanú magyar ortodox templom

4400 Nyíregyháza, Széchenyi tér 5. Telefon: +36-42/311-911, fax: +36-42/311-911

Szent György nagyvértanú magyar ortodox templom

6720 Szeged, Kazinczy u. 7. Telefon: +36-62/420-397, fax: +36-62/420-397

Szent Miklós magyar ortodox templom

3200 Gyöngyös, Vachott S. u. 12. Telefon: +36-1/266-5988

Szent Miklós magyar ortodox templom

3910 Tokaj, Bethlen Gábor u. 15.

“Életet adó forrás ” ikonja orosz ortodox templom

8380 Hévíz, Ady Endre utca 15.

Korábban írtuk

Ki a KGB helyi munkatársa? Miskolc add egy kis pénzt az ortodox templomű felújításra, amely Putyinék befolyása alatt áll

Ki a KGB helyi munkatársa? Miskolc add egy kis pénzt az ortodox templomű felújításra, amely Putyinék befolyása alatt áll

    Csaknem 500 millió forint kormányzati forrásból újul meg a miskolci ortodox templom teteje és belső tere, de a város is segít. Hollósy András alpolgármester a bejárást követően é elmondta, a reményeik szerint sikerül majd bővíteni a parkolási lehetőségeket, és a villamoshálózat felújításában is sikerül előre lépni.

– Miskolcnak fontos az ortodox közösség, többek között azért is, mert az orosz-ukrán háború miatt sok menekültet fogadott be a város. Azt szeretnénk, hogy egészségben és békében tudják megélni hitüket, Miskolc pedig ezt megtehetik – hangoztatta a politikus.

Korábban írtuk

Ki a miskolci KGB munkatársa?

 

A tokaji Szent Miklós és a miskolci Szentháromság ortodox templom és parókia, valamint az utóbbihoz tartozó közösségi ház is Putyin nagy támogatója, Kirill fennhatósága alatt áll

A tokaji Szent Miklós és a miskolci Szentháromság ortodox templom és parókia, valamint az utóbbihoz tartozó közösségi ház is Putyin nagy támogatója, Kirill fennhatósága alatt áll

Bár az Orbán Viktor által a szankciós listáról leszedetett Kirill pátriárka kiállt Putyin háborúja mellett, a Magyarországra menekült ukránok közül sokan az ő – a budapesti kabinet által nagyvonalúan támogatott – egyházának szertartásain vesznek részt.

– idézte Szarovi Szent Szerafimot, az egyik leghíresebb orosz szerzetest Szvjatoszlav Bulah, az Orosz Ortodox Egyház Magyarországi Egyházmegyéjének egyébként ukrán származású hivatali titkára a Karc FM-en egy júniusi beszélgetésben. Hozzátéve: ha ezt mindenki betartotta volna, a háborús helyzet elő sem áll. Kérdés, mit gondol erről Kirill pátriárka, az egyház vezetője, aki kiállt Putyin háborúja mellett. Igaz, ezt követően májusban az ukrán ortodox egyház moszkvai „szárnya” is tiltakozott Kirill pátriárka háborús nézetei ellen, és ettől fogva függetlennek tekinti magát az egyházi vezetőtől.

A magyarországi orosz ortodoxoké relatíve kis egyház, pár ezer hívővel. Honlapjuk köszöntőjében maguk is arról írnak, hogy „kisebbséget képviselnek” Magyarországon – pontos számot a mostani népszámlálás után lehet majd mondani. Addig is némi fogódzót jelent, hogy tavaly 1930 ember ajánlotta fel nekik az adója egyházi 1 százalékát. Az ebből származó 14,7 millió forintnyi adománynál azonban lényegesen több támogatást kaptak az utóbbi években a magyar államtól.




Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni – azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



5 Comments

  1. gyilkos tróger mocsadékok

  2. Együtt a vas kommunista Rákóczi tér a Hunnia szentháromsággal.

  3. A szerb ordotox főnők kitüntette a legrégebb díjukkal Orbánt az európai kereszténység megmentéséért.Én nem tudom ennyi ébredő vallási játszótér vallásával felvenni a harcot, főleg, hogy kivívták maguknak a vallásaik érinthetetlenségét, törvénybe iktatását.

  4. Ki a miskolci KGB munkatárs?

  5. De a vatikáni bolodgaucsó, aki az összes jesszusmániahívő főnöke, a rendben van?

2 Responses

  1. de nagy barmok vagytok megint, a kurva anyátokat újseggírók.
    Az evangélikusok akkor Németországhoz tartoznak ugye?
    a katolikusok meg a pápa miatt Olaszországhoz, Rómához.
    Akkor KGB, nácik és az olasz maffia a magyar egyházakban, ugye? hogy húzzon titeket az apátok a faszára újseggírók!
    Hamar kiengedték bandátokat az elmegyógyintézetből….

  2. nagy barmok vagytok megint, a kurva anyátokat újseggírók.
    Az evangélikusok akkor Németországhoz tartoznak ugye?
    a katolikusok meg a pápa miatt Olaszországhoz, Rómához.
    Akkor KGB, nácik és az olasz maffia a magyar egyházakban, ugye? hogy húzzon titeket az apátok a faszára újseggírók!
    Hamar kiengedték bandátokat az elmegyógyintézetből….

Vélemény, hozzászólás?

3 Responses

  1. kit érdekel, lé a zsebben, röfögte (gondolta hangosan) egy kisebbségi, elektrosokkra várva

    2
    1
    1. a Jobbik párt is kapott 2100 millió állami támogatást az 1,8 millió szavazójára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű

Népszerű