Miskolc. Gadó-tanya. 1965-ben is nyomozás indult, a tetteseket sosem sikerült felkutatni és felelősségre vonni

1945

Az SS-parancsnok zsidó szeretője sem úszta meg a kivégzést

Miskolc, május 30.

Dudujka Pál cikke

Gadó-tanya. Alig pár embernek otthont adó kis tanya a mályi-i országúttól hatszáz méterre. A környékbelieken kívül alig ismerte valaki, most azonban a hírek középpontjába került, miután előkerült egy tömegsír, benne mintegy negyven zsidó – köztük a miskolci SS-parancsnok szeretőjének – agyonlőtt tetemével.

Közvetlenül a front elvonulása után elkezdtek már arról beszélni az emberek, hogy a Kistokajhoz tartozó Gadó-tanya területén a németek tömegmészárlást hajtottak végre. Az 1944. október 24-én végrehajtott gyilkosságnak három környékbeli férfi is szem-, illetve fültanúja volt, az ő bejelentéseik alapján indult meg a vizsgálat, amelynek eredményeként az előző napokban közel negyven, zsidó származású kassai és miskolci lakos holtteste került elő. Az áldozatok között 25 nő és 12 férfit azonosítottak, akiket a németek a kassai és a miskolci gettók deportálásából tartottak vissza, mint iparosokat, illetve mint házi szolgákat. Az eredetileg 44 fős zsidó társaságot a Hadirokkantak útja 2. szám alatti úgynevezett „Judenheim”-ben dolgoztatták, de a nők és a gyermekek kijártak a német tisztek környékbeli utcákban lévő házaikhoz is dolgozni. A „Judenheim” lakosai közül néhány iparost 1944. október 23-án Balassagyarmatra, majd onnan Németországba szállítottak, hátramaradó családtagjaiknak és sorstársaiknak azonban nem volt kegyelem. Másnap mindannyiukat teherautókkal Gadó-tanyára szállították, ahol egy előre megásott sír mellett kivégezték őket. Az alig pár centis vékony földréteggel eltakart és egymásra dobált áldozatok többségét hátulról lőtték agyon, így azonnal meghaltak, Blumberger Ignácné azon nem tartozott a „szerencsések” közé. Őt testének jobb oldalán, a hónalj vonalában érte egy lövés, amely nem volt halálos, így élve temették el, s halálát fulladás okozta. A kihantolt áldozatokat most azon rokonaik és sorstársaik azonosították, akiket nem sokkal a kivégzés előtti napon a németek Balassagyarmatra hurcoltak. A meggyilkoltak között számos gyermek található, de köztük volt az a mindössze 20 éves Klein Rózsi is, aki túlélő társai szerint az egyik SS-parancsnok szeretője. A németek őt sem kímélték, őt is agyonlőtték.

ss szerető

A szemtanúk elmondása alapján a kivégzések 1944. október 24-én délelőtt 8 órától délután 13 óráig tartottak. Az előzetes vizsgálat megállapítása szerint a gyilkosságot a legnagyobb valószínűség szerint May SS-Untersturmführer, a Miskolcon székelő SS Sicherheitspolizei egyik vezetője rendelte el, s végrehajtói egy Boise nevű SS-Hauptscharführer és egy Dilmann nevű SS-Oberscharführer voltak. Az áldozatokat két teherautóval szállították a helyszínre, amelyek közül az egyiket egy Landsen nevű SS-Scharführer vezetett. Minthogy az SS Kommando tagjai között több magyarországi sváb, illetve magyar nevű személy is ténykedett, a nyomozás ezen személyek hollétét és kapcsolatait igyekszik most felderíteni.

Az áldozatokat tegnap előtt a hejőcsabai izraelita temetőben helyezték örök nyugalomra. A temetésről az áldozatok rokonai közös gyászjelentést tettek közzé, amelyeken név szerint megnevezik mind a harminchét áldozatot.

Az utaztató megjegyzése:

Bár a tömeggyilkosság elkövetőinek kézrekerítése érdekében 1945-ben és – húsz évvel később –1965-ben is nyomozás indult, a tetteseket sosem sikerült felkutatni és felelősségre vonni.https://bomie.hu/az-ss-parancsnok-zsido-szeretoje-sem-uszta-meg-a-kivegzest/

4 Responses

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű

Népszerű