Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a korábbi évek kisszámú megbetegedéseihez képest 2013. és 2014. évben jelentősen megnövekedett a Hepatitis A megbetegedések száma

Tisztelt Szerkesztő Úr!

 A Hatóságomhoz 2014. szeptember 11-én beérkezett elektronikus megkeresésére mellékelten megküldöm a választ.

A szerkesztő kérdései a következők:
– Pusztai László újságíró (eszakhirnok.com) érdeklődik, hogy mi a helyzet Borsodban a hepatitisz betegséggel kapcsolatban. (Á,B,C,D…)Van-e változás a megbetegedések számában, gócok , kötelező oltás, intézkedések. Hol állunk országosan?

HEPATITIS A (VÍRUSOS MÁJGYULLADÁS)

Országosan 2014. január 01. óta nyilvántartásba került hepatitis A megbetegedések száma 20-30%-kal meghaladta az előző év azonos időszakában észleltet.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a korábbi évek kisszámú megbetegedéseihez képest 2013. és 2014. évben jelentősen megnövekedett a Hepatitis A megbetegedések száma. 2014. első félévében több mint 2,5-szeresére (2013-ben 26 eset, 2014-ben 66 eset az első félévben) emelkedett a bejelentett esetek száma az előző év ugyan ezen időszakához viszonyítva.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2014. január 01-től 2014. szeptember 01-ig összesen 186 Hepatitis A megbetegedésről szereztünk tudomást: Miskolci járás területén több mint 60 fő, Edelényi járásban több mint 20 fő, Szerencsi járásban 15 fő, a többi járásban tíz alatti személy betegedett meg fertőző májgyulladásban.

A fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI.3.) NM rendelet valamint, a védőoltási módszertani levél alapján a Hepatitis A vírussal fertőzött beteg szoros környezetéhez tartozó fertőzésveszélynek kitett személyek számára a járási népegészségügyi intézetek minden esetben biztosították a megfelelő mennyiségű oltóanyagot. Oltóanyag hiány nem volt. A megbetegedésekről minden esetben értesült a népegészségügyi hatóság, és a szükséges intézkedéseket a fertőzés továbbterjedésének megelőzése érdekében folyamatosan megtette.
Az alapellátást végző orvosok tájékoztatása, figyelmének felhívása megtörtént a megbetegedések számának emelkedésére.
A lakosság részére külön figyelem felkeltő tájékoztató anyag készült.

Hepatitis B
2013-ban január 01-től 2014. szeptember 01-ig 7 eset fordult elő.
2014. ugyanezen időszakában 11 megbetegedés történt.

Hepatitis C
2013-ban január 01-től 2014. szeptember 01-ig 10 eset fordult elő.
2014. ugyanezen időszakában 5 megbetegedés történt.

Hepatitis E
2013-ban január 01-től 2014. szeptember 01-ig 5 eset fordult elő.
2014. ugyanezen időszakában 5 megbetegedés történt.

A temetőkről és temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. tv, illetve a végrehajtásáról szóló 145/1999. (X. 1.) Korm. rendelet szociális temetésről szóló elemei 2015. január 1-től lépnek hatályba. Tájékoztatom, hogy a szociális temetéssel kapcsolatos temető üzemeltetői, illetve önkormányzati kötelezettségek teljesítésének ellenőrzése nem a népegészségügyi szakigazgatási szervek és járási népegészségügyi intézetek hatáskörébe tartozik.

Miskolc, 2014. szeptember 12.

Tisztelettel:

Dr. Asztalos Ágnes
megyei tisztifőorvos megbízásából:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű

Népszerű