Nem állítható, hogy túlságosan meglepő a Cranfield Egyetem szakembereinek következtetése a koronavírus-járvány alatti lezárások (mondhatni kényszerű otthonmaradások) és a lakosság vízfogyasztásának összefüggéséről.
A kutatók gépi tanulási algoritmusok bevetésével elemezték több mint 11 és fél ezer kelet-angliai háztartás óránkénti vízfogyasztási adatait 2020. januártól 2020. májusig. Kiderült, hogy összességében is megnőtt a háztartások vízfogyasztása az egy évvel korábbiakhoz képest, és ez a különbség annál markánsabb lett, minél szigorúbbakká váltak a korlátozások.
A vízfogyasztás napi eloszlása is szignifikánsan változott. A kora reggeli (reggel 7 és 8 óra közötti) fogyasztás 40 százalékról 20 százalékra esett vissza, viszont a szokásosnál többször mértek csúcsfogyasztásokat a nap folyamán.
A háztartások jelentősen megnőtt vízigénye komoly nyomást gyakorolt a hálózati vízszolgáltatásra. Ugyan evidenciának tűnik, azonban a vizsgálat eredménye fontos lehet a vízközművek számára a csúcsigény kezeléséhez, segíthet a fogyasztás előrejelzésében, a megfelelő stratégiák kialakításában a nem mindennapi időkben, például járvány vagy aszály idején – olvasható ki a Nature Partner Journals folyóiratban publikált észrevételekből.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.
Na, ezért a kutatásért igazán felesleges volt egy egyetem SZAKEMBEREIT igénybe venni. ( Habár lehet, más dolguk nem is lett volna…)
Bármelyik vízszolgáltató egy pár perces excel táblázatbók kigyűjtött adatok alapján, évekre visszamenőleg ki tudná mutatni, az évi, havi, napi vízfogyasztási szokásainkat, amiből kis munkával lehet egy pár oldalas tanulmányt rittyenteni.
Legalábbis itt Magyaro.on.
Dehát úgy néz ki az angoloknál ehhez egyetem kell..mert úgy hitelesebbnek tűnik.